در حال پردازش ...

هشت حقیقت مرموز درباره بیابان ها در دنیا

سپاس! با دوستان خود به اشتراك بگذاريد!

شما اين ويدئو را نپسنديديد! از بازخوردتان سپاسگزاريم

3 بازدید

1. گربه خوشحال صحرای نازکا ( A Huge Happy Cat in Nazca Desert in Peru )

 

صحرای نازکا در پرو ده ها سال پیش با کشف ژئوگلیف های ( geoglyph ) عظیمی روی زمین به شهرت رسید. این اکتشافات شامل تصاویر باستانی از حیوانات ، پرندگان و الگوهای هندسی بسیار بزرگ بود. در سال 2020 ، یک ژئوگلیف جدید به شکل گربه خوشحال ظاهر شد. این گربه در یک صخره قرار دارد و طول آن 37 متر است. موضوع جذابی که آن را از سایر ژئوگلیف ها متمایز می کند ، این است که در مقایسه با سایر خطوط نازکاها ، شکل این گربه بسیار ساده تر است. قدمت آن می تواند توضیح دهد که چرا گربه پیچیدگی و خطوط مستقیمی را که سایر اشکال متعلق به نازکا به آن معروف هستند را ندارد. این بچه گربه با 2000 سال سن قدیمی ترین ژئوگلیف منطقه است. 

 

2. حیات در خشک ترین بیایان دنیا 

( قابل توجه ادیتور: برای این بخش کلمه penitentes را سرچ کنید )

 

قرار نیست در بیابان یخ رشد کند. اما در شرایط مناسب ، مانند ارتفاعات زیاد و زمین های بسیار خشک ، مزارع یخ های ناهموار در بیابان های سراسر جهان به وجود می آید. آنها که پنی تنتس ( penitentes ) نامیده می شوند ، مانند تیغه های عمودی هستند که اغلب به اندازه یک انسان بالغ رشد می کنند. در سال 2019 ، نمونه هایی از یک میدان یخ در صحرای آتاکاما شیلی برداشته شد. برخی از نمونه ها حاوی لکه های قرمز بودند. یخ قرمز نشان دهنده وجود میکروب های زنده است. این چیزی بود که قبلاً هرگز در یخهای این بیابان دیده نشده بود. پس از چند آزمایش ، میکروب ها به عنوان جلبک برفی شناسایی شدند. آنها مربوط به گونه هایی از جلبک های یخی بودند که در مناطق قطبی و کوهستانی رشد می کنند. اما چگونگی ورود موجودات زنده به داخل تیغه های یخ ایستاده در وسط خشک ترین بیابان دنیا یک راز است.

 

3. آهنگی در صحرای نامید ( Namid Desert )

در سال 1982 ، گروه توتو ( Toto band ) موفق به تولید آهنگ "آفریقا" شد. تقریباً 40 سال بعد ، شخصی تصمیم گرفت که آهنگ باید تا ابد در بیابان پخش شود. آن شخص مکس سییدن توف ( Max Siedentopf ) هنرمند نامیبیایی-آلمانی بود. به عنوان یک طرفدار پرو پا قرص این آهنگ ، او بیش از 400 بار (با تخمین خود) به "آفریقا" گوش داده بود. بنابراین تصمیم گرفت کاری کند که این آهنگ تا بینهایت در بیابان پخش شود. او چندین بلندگو و یک پخش کننده MP3 را روی پایه های سفید قرار داد و آنها را به سیستم باتری خورشیدی متصل کرد. البته او محل نصب آن ها را مخفی نگه داشت. حال در صحرای نامید ، این آهنگ در یک حلقه بی پایان پخش می شود. البت این هنرمند اعتراف کرده است که از تجهیزاتش در برابر محیط خشن بیابانی محافظت نکرده است. این به آن معناست که تا زمانی که شرایط مساعد باشد این آهنگ در بیابان پخش خواهد شد.

 

4. تنها ترین درخت جهان

در دهه 1970 ، درختی به نام تنره ( the Tree of Tenere ) نزدیک به 300 سال در صحرای نیجریه ایستاده بود. این اقاقیا عنوان تنهاترین درخت را داشت که تا شعاع 402 کیلومتری خود هیچ درخت یا بوته ی دیگری وجود نداشت و توسط مسافران به عنوان نقطه عطف صحرا مورد استفاده قرار می گرفت. همچنین در نقشه های نظامی دهه 1930 به عنوان نشان استفاده می شد. این تک درخت زمانی متولد شد که صحرای نیجر بسیار سرسبز بود و کمتر شبیه بیابان بود. در سال 1973 تنره به شکل غم انگیزی درگذشت. نحوه از بین رفتن آن خشم بسیاری از مردم را برانگیخت. یک راننده مست در حال حرکت در مسیر کاروان قدیمی بود که با تنره تصادف کرد. امروزه تنه آن در موزه ملی نیجریه به نمایش گذاشته شده است. برای یادبود ، یک بنای فلزی در محل تصادف ، قرار داده شد.

 

5. صحرای بزرگ افریقا

معمولا اولین چیزی که با شنیدن نام بیابان به ذهن خطور میکند شن و ماسه و یا در بهترین حالت خزندگانی مثل مارمولک است ولی حضور "درخت و بوته" در صحرا خیلی بعید به نظر می رسد. اما هیچ چیز از چشم هوش مصنوعی و ماهواره ها دور نمی ماند. در سال 2020 ، در مطالعه ای از ماهواره های AI و ناسا برای شمارش درختان در صحرای بزرگ آفریقا استفاده شد. حدس می زنید چند اصله درخت شناسایی شد؟ این پروژه به طرز باورنکردنی بیش از 1.8 میلیارد درختچه و درخت را که در غرب صحرا پنهان شده بودند ، کشف کرد. آنچه این کشف را بسیار چشمگیر می کند این است که آنها در یک منطقه نسبتاً کوچک قرار داشتند. به طور کلی ، شاخ و برگ های این مخلوقات جان سخت مساحتی در حدود 1.3 میلیون کیلومتر مربع  را پوشش می دادند.

 

6. اشکال هندسی ویترسپون  ( oregan desert Witherspoon ) 

در سال 1990 ، هنگامی که خلبانان گارد ملی بر فراز صحرای آلوورد ( Alvord ) در اورگان پرواز می کردند به یک طرح عظیم حکاکی شده روی زمین که به اشکال مربع ، دایره و گلبرگ بود برخورد کردند. این اشکال که بعداً به عنوان نماد هندو به نام سری یانترا ( Sri Yantra ) شناخته شد ، یکی از محبوب ترین نظریه ها یعنی بیگانگان را سر زبان ها انداخت. اما وقتی حقیقت روشن شد ، همه شگفت زده شدند. در واقع ، شخصی به نام بیل ویترسپون این تصویر را تراشیده بود. ولی باز تصور اینکه چنین اشکال هندسی منظمی کار دست انسان بوده باشد بسیار سخت است.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

For any copyright issues please first contact this email:

farsitube.channel@gmail.com

 دانستنیها #گربه خوشحال #صحرای نازکا #Nazca Desert #صحرای آتاکاما #صحرای نامید #ویترسپون

دیدگاه ها

اولین نفری باشید که دیدگاه ارائه می کند